fbpx

Outsourcing pracowników – dlaczego warto?

Outsourcing pracowników – dlaczego warto?

Outsourcing pracowniczy staje się nieodłączną częścią funkcjonowania coraz większej liczby przedsiębiorstw i jest uznawany za jedną z kluczowych koncepcji zarządzania we współczesnym świecie. Samo pojęcie outsourcing pochodzi z języka angielskiego outside-resource-using, to znaczy przekazanie określonych funkcji i zadań danego przedsiębiorstwa podmiotowi zewnętrznemu. Według tej definicji outsourcing pracowniczy polega na „wynajmie” pracowników. Takiego pracownika można pozyskać na dwa sposoby: „wypożyczyć” go od innej firmy (agencji zatrudnienia) lub posłużyć się jedynie usługami firmy outsourcingowej. Firmy decydują się na takie rozwiązanie nie tylko w celu zredukowania kosztów, ale również oszczędności czasu pracowników, a zarazem usprawnienia funkcjonowania biznesu i w przyszłej perspektywie szybszego rozwoju. Natomiast stale rosnąca liczba ludzi zatrudnionych przez agencje pracy tymczasowej w Polsce świadczy o dużym potencjale tego rynku. Z raportu Fundacji Pro Progressio wynika, że sektor outsourcingowy powiększał się w ostatnich latach w tempie 18-20%. Odnosi się to do wzrostu zatrudnienia w tym obszarze, ale również pojawiania się na rynku nowych centrów oferujących usługi outsourcingowe.

Branże decydujące się na outsourcing                      

Najczęściej na outsourcing pracowników decydują się przedsiębiorstwa zatrudniające mniej niż 50 osób. Bardziej opłaca im się „wynająć” fachowca, który specjalizuję się w konkretnej branży i wykonuje swoje obowiązki nie tylko szybciej, ale również lepiej, co usprawnia funkcjonowanie przedsiębiorstwa. Dzięki temu, pracownicy danej firmy mogą skoncentrować się na wykonywaniu tego, w czym są najlepsi. Takie działanie umożliwia przedsiębiorcom optymalizację wszystkich procesów zarządzania. Ze raportu KPMG wynika, że aż 65% firm korzysta z outsourcingu, a dokładniej około 40% małych firm decyduje się na usługi outsourcingowe. Głównymi korzyściami podjęcia współpracy z firmą outsourcingową jest zwiększenie wydajności pracy oraz otrzymanie pomocy eksperckiej.

Najpopularniejsze usługi outsourcingowe

Najczęściej zlecanymi zadaniami przez przedsiębiorstwa są usługi księgowe, podatkowe oraz informatyczne. Również branże: budowlana, spożywcza, sprzątająca i produkcyjna powierzają swoje obowiązki firmom outsourcingowym. Ogromne zainteresowanie poszczególnymi usługami można zobrazować odsetkiem centrów realizujących różnego rodzaju procesy. Z analiz własnych PalilZ i Hays Poland wynika, że prawie połowa firm outsourcingowych zajmuje się wszelkiego rodzaju rozwojem oprogramowania i wsparciem IT. Dodatkowo ponad 20% centrów oferuje usługi kompleksowej obsługi klienta, czy zajmuje się finansami i księgowością zainteresowanego przedsiębiorstwa. Natomiast usługami finansowymi bądź działką Human Resources zajmuje się około 10% centrów w Polsce. Odpowiadają one za efektywne zarządzanie zasobami ludzkimi w firmie
i usługami logistycznymi, których głównym celem jest wysokowydajne zarządzanie łańcuchem dostaw.

Korzyści dla przedsiębiorstwa

Zastanawiasz się, czy warto skorzystać z usług firm outsourcingowych? A może jakie korzyści płyną z ich usług? To jedne z wielu pytań, które stawiają sobie przedsiębiorcy. Jednymi z wielu benefitów płynących z outsourcingu są:

  • Minimalizacja kosztów – główny cel, na którym najbardziej zależy zleceniodawcom. Z badań firmy Towers Perrin wynika, że głównym priorytetem dla ponad 35% firm decydujących się na współpracę z centrum outsourcingowym jest oszczędność kosztów. Brak kosztów po stronie pracodawcy związanych z zatrudnieniem np. koszty związane z rekrutacją, koszty badań lekarskich dla nowego pracownika czy koszty generowane przez szkolenia BHP świadczą o atrakcyjności takiego rozwiązania dla przedsiębiorców. Dodatkowo firma nie ponosi kosztów podyktowanych zwolnieniem pracownika czy kosztów corocznych badań lekarskich i wyszkolenia obecnych pracowników
  • Oszczędność czasu – ze statystyk wynika, że jednej czwartej firm zależy najbardziej na tym aspekcie. Już przy samym procesie rekrutacji, organizacja decydująca się na współpracę z firmą outsourcingową oszczędza czas, ponieważ wyborem osoby, której kwalifikacje najlepiej odpowiadają wymaganiom danego zleceniodawcy, zajmują się właśnie oni. Ponadto pracownicy nie muszą poświęcać czasu na wykonywanie obowiązków, w których się nie specjalizują i które zajęły by im więcej czasu niż fachowcom.
  • Poprawa jakości usług – dzięki dostępowi do wielu fachowców, stosunkowo za niewielkie pieniądze (porównując do zatrudnienia pracownika) firma może korzystać z najnowszych technologii oraz doświadczeniu i cennej wiedzy, które poprawią jakość wykonywanych zadań.

Wyżej wymienione korzyści płynące ze współpracy z firmą outsourcingową optymalizują zarządzanie firmą i zasobami ludzkimi, prowadzą do łatwiejszej organizacji pracy, a tym samym redukują koszty prowadzenia przedsiębiorstwa.

Miejsca pozyskiwania pracowników

Gdy w Twoim przedsiębiorstwie pojawiło się zlecenie, które jest bardzo czasochłonne i wymaga dodatkowego przygotowania ze strony Twoich pracowników, najlepiej oddać takie zadanie w ręce specjalisty decydując się na outsourcing. Firma outsourcingowa m.in. pomoże w znalezieniu odpowiedniej osoby, z odpowiednim doświadczeniem i wiedzą, która sprosta wymaganiom Twojej firmy.

Znalezienie idealnego sposobu prowadzenia działalności jest nieodłącznym elementem sprawnie działającego przedsiębiorstwa. Przy stałych zmianach otoczenia politycznego oraz społecznego, nieoceniona jest pomoc firm outsourcingowych oraz agencji rekrutacyjnych, dzięki którym przedsiębiorstwa mają możliwość stałego rozwoju. Dlatego prowadząc własną firmę, warto zainteresować się usługami centrów outsourcingowych, w których z pewnością znajdziesz specjalistów w każdym sektorze.