fbpx

Narodowy Spis Powszechny 2021. Czym jest? Do kiedy można się zapisać? Czy jest obowiązkowy?

Co to jest ten spis powszechny?

Badania obowiązkowe, realizowane w oparciu o ustawy o spisach zgodnie z Art. 4 Rozporządzenia (WE) Nr 763/2008 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 9.07.2008 r. w sprawie spisów powszechnych ludności i mieszkań, państwa członkowskie UE zobligowane są do zbierania danych statystycznych. Są to jednocześnie największe przedsięwzięcia statystyczne jakie podejmowane są nie tylko w Polsce, lecz i na całym świecie. Realizacja takich projektów wymaga przede wszystkim pełnej mobilizacji społeczeństwa jak i Państwa.

Dane spisy są istotnymi kwestiami w życiu narodu, dzięki niemu możemy dowiedzieć się kluczowych rzeczy takich jak, „ile Nas jest? bądź jak żyjemy?”. Spisy powszechne są jednymi z największych przedsięwzięć organizacyjnych mobilizujących narody w czasach pokoju.

Jakie wyróżniamy metody spisu?

Możemy wyróżnić kilka metod, za pomocą których może się spisać. Podstawowa z nich to samospis internetowy. Do zalogowania można użyć profilu zaufanego, konta bankowego lub numeru PESEL. Bądź poprzez kontakt telefoniczny, pod specjalną infolinią dostępną pod numerem 22 279 99 99, dostępną od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 do 18:00. Osoby, które z różnych powodów nie będą mogły skorzystać z formularza bądź specjalnej infolinii zostaną spisani przez Rachmistrzów.

Czy muszę się spisać?

Zgodnie z ustawą o statystyce publicznej udział w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021 jest obowiązkowy!

Do kiedy trzeba się spisać?

Spis internetowy rozpoczął się od 1 kwietnia. Na udział w spisie powszechnym mamy czas do 30 września.

Na jakie pytania trzeba odpowiedzieć?

Z wykazem pytań możemy zapoznać się na stronie internetowej. Dotyczą one między innymi adresu zamieszkania, informacji o współlokatorach i małżonkach, a także relacjach rodzinnych.

Czy dane są bezpieczne?

Ochrona danych zbieranych podczas spisów ma dla polskiej statystyki publicznej bezwzględny priorytet. Wypełniając formularz spisowy możemy być pewni, że dane nie będą ujawnione ani przekazane innym podmiotom.