Czym jest NIP? Numer NIP, czyli w rozwinięciu Numer Identyfikacji Podatkowej jest dziewięciocyfrowym kodem, który przyporządkowany jest do konkretnego podatnika, nadawanym na wniosek.
Każda z cyfr ma inne określenie znaczeniowe, określające kod urzędowy przez który został nadany numer jak i numerację danego Państwa, która wyznaczona jest w pierwszych trzech liczbach, ostatnia z cyfr pełni funkcję kontrolną, mającą na celu sprawdzenie poprawności numeru.
Nip został wprowadzony w 1995 roku, na mocy ustawy która w pełni określa funkcjonowanie numeru identyfikacji podatkowej. Podatnik posiadający dany numer identyfikacyjny, ma należyty obowiązek posługiwania się nim w dokumentach.
W jakich przypadkach nadawany jest numer oraz kto nadaję numer identyfikacji podatkowej?
NIP to identyfikator podatkowy, który posiadają przedsiębiorcy jak i również mogą posiadać podatnicy którzy nie prowadzą działalności gospodarczej.
Osoba fizyczna, która nie prowadzi działalności gospodarczej, może ubiegać się o nadanie NIPu, składając wniosek (NIP-7) do urzędu skarbowego.
Osoby fizyczne, które zakładają działalność gospodarczą, w celu posiadania numeru NIP, muszą złożyć wniosek o wpis do CEIDG (wniosek CEIDG-1), który w terminie do 5 dni roboczych od daty zgłoszenia do naczelnika urzędu skarbowego otrzymują potwierdzenie o nadaniu numeru identyfikacji podatkowej.
Pozostali podatnicy posługują się numerem PESEL (Powszechnym Elektronicznym Systemem Ewidencji Ludności) – jedenastocyfrowy symbol numeryczny, który pozwala na łatwą identyfikację osób nadawany przez Ministra właściwego do spraw informatyzacji.
Czy NIP jest w Polsce obowiązkowy?
W Polsce numerem NIP muszą się posługiwać:
- osoby prawne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, lecz są podatnikami na podstawie mocy innych ustaw,
- osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą,
- osoby fizyczne, które nie identyfikują się numerem PESEL, mimo iż są podatnikami,
- osoby fizyczne objęte obowiązkiem odprowadzania podatku VAT.
Co w przypadku gdy Osoba Fizyczna posiada już NIP a rejestruję działalność gospodarczą?
Osoby rejestrujące działalność gospodarczą, posiadające już wcześniej numer identyfikacji podatkowej, nie wnioskują o kolejne nadanie numeru, ponieważ nie podlega on zmianom.
Upsss… a co w przypadku, gdy dany Numer identyfikacji podatkowej się zawieruszył?
Głowa do góry! W przypadku, gdy dany numer został zawieruszony, można ubiegać się o duplikat w urzędzie skarbowym.
Więcej informacji na temat funkcjonowania tego numeru mówi ustawa o NIP, a mianowicie Ustawa z dnia 13 października 1995 r. o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników.