fbpx

Ідентифікаційний податковий номер. Чи потрібно його використовувати?

Що таке ІПН?

Ідентифікаційний податковий номер (ІПН) є девятизначним кодом, що присвоюється особисто кожному платнику податків та видається після подачі заяви.

Кожна з цифр має різне значення, перші три – вказують номер податкової інспекції , що присвоїла код, а остання цифра виконує функцію контрою для перевірки правильності номеру.

ІПН був запроваджений в 1995 році згідно до закону, який визначає функціонування ідентифікаційного податкового номеру. Платник податків зобов’язаний використовувати ідентифікаційний номер в документах.

У яких випадках присвоюється номер та хто видає ІПН?

ІПН – це податковий ідентифікатор, який є в підприємців, а також в платників податків, які не ведуть комерційну діяльність.

Фізична особа, яка не займається бізнесом, може отримати ІПН, подавши заяву (NIP-7) до податкової інспекції.

Фізична особа, яка займається господарською діяльністю, щоб отримати ІПН, повинна подати заяву на вступ до CEIDG (заява CEIDG-1), яка протягом 5 робочих днів після повідомлення керівника податкової інспекції отримує присвоєння податкового ідентифікаційного номеру.

Інші платники податків використовують номер PESEL (Універсальна електронна система реєстрації населення) – одинадцятизначний цифровий код, призначений Міністерством інформатизації, що дозоляє легко ідентифікувати осіб.

Чи обов’язковий ІПН в Польщі?

У Польщі ІПН повинні використовувати:

  1. Юридичні особи та підрозділи організацій без статусу юридичної особи, але які є платниками податків відповідно до інших законів.
  2. Фізичні особи, які займаються бізнесом.
  3. Фізичні особи, які не використовують номер PESEL, хоча є платниками податків.
  4. Фізичні особи, які зобов’язані сплачувати ПДВ.

Що робити, якщо фізична особа вже має податковий номер, але реєструє бізнес?

Особи, які реєструють підприємницьку діяльність і вже мають ІПН, не подають нову заяву на отримання іншого номеру, оскільки він – незмінний.

Упс…а що робити у випадку, якщо ідентифікаційний номер платника податків було втрачено?

Не панікуйте! У випадку, якщо ІПН було втрачено, ви можете подати заяву на отримання дублікату номера в податковій інспекції.

Більше інформації щодо функціонування даного номеру наведено в Законі про ІПН, а саме в Законі від 13 жовтня 1995 про принципи реєстрації та ідентифікації платників податків.